23 Nisan 2015

☭ bayramları sevmiyorum

tören duyan çocuk aslında tam da budur
buna 23 nisan da dahil. bir ilkokul öğretmeninin 23 nisan’ı sevmesi pek mümkün değil.  23 nisan tüm senenin en yorucu, stresli günlerinden biridir. daha kötüsü bu sadece öğretmenler için değil, çocuklar için daha da eziyete dönen bir gün.  aylarca çalışırlar saçma sapan bir dans gösterisi için. o çalıştıkları dans ne gelişimlerine bir şey katar ne de eğlencelerine. ki bunu çocuklar da bilir. hiçbir çocuk tören sevmez. 

çoğu zaman saçma salak bir şarkı seçilir. çocukların o şarkıda mümkün olduğunca senkronize dans etmeleri beklenir. daha yedi yaşında olan ve sağ eli ile sol elini senkronize hareket ettiremeyen ve hatta sağını solunu bile tam bilmeyen bir cüceden bahsediyorum mesela.

sonra sınıftan başka bir kız (evet, o mutlaka bir kızdır!) hareketleri o kadar güzel yapar ki o örnek gösterilir diğerlerine. “hadi bakın, arkadaşınız ne güzel yapıyor!” ama o hünerli kız vücut koordinasyonunda yaşından ileridir. öğretmen bunu görmezden gelir. zavallı çocuklar da eksikliğin kendilerinde olduğunu düşünüp içten içe üzülür. benim gibi öğretmenler de çocuklar üzülüyor diye kahrolur. önerdiği beatles şarkısı ve çocuklar için aşırı basit bulunan hareketleri kabul edilmediği için içinden idareye, velilere, devlete, millete madafaka’lı küfürler eder. ama içinden. dışından edemez. ederse o millet düşmanıdır. bayram bilinci yoktur.

tören günü gelir, en güzel giysileriyle çocuklar ve veliler toplanır. kimisi için çocuğunun o gün orada kendi bayramı olduğunu bilip, iyi hissetmesi bile yeterliyken maalesef çoğu bir gözüyle kendi çocuğunu izlerken, diğer gözüyle diğerleriyle uyumuna bakar. yüzündeki “ayy sıçtı bizimki ehehhe neyse bari” ifadesini çocuğunun görmediğini sanır. ama çocuk görür. bu kesin bilgi.  o çocuk her şeyi görür.


gün bittiğinde herkes bitmiş, pert durumdadır. çocukların bir çoğu, ne idüğü belirsiz bir ay olan nisan’ın bi açıp bi kapaması yüzünden, hareket ve heyecandan terler, üşütür, sonra da bir güzel hasta olur.  

bu durum o kadar bilinen ama söylenmeyen bir gerçektir ki ilkokullar 24 nisan günü de tatildir. çünkü çocuk, bayramını oyunla, dinlenmeyle değil bu “büyüklerin gönlünü hoş tutma” töreniyle heba etmiştir. ertesi gün okula gitmeye hali kalmamıştır. yaşasın 23 nisan!

fikir olarak çocukların bir bayramı olmasını ben de seviyorum. ama bu memlekette çocuklarla ilgili hiçbir konuda kutlayacak bir şey bulamıyorum. bu lanet durumu da mevcut iktidara falan bağlamıyorum. onların mervanlığını anlatacak söz bitmez ama yani bu ülkede işler sadece son on yıldır bok gibi gitmiyor. bunu bi’ hatırlasak güzel olacak. bu memleketin tarihinde son model tayyarelerden atılan bombalar çocukları öldürdü mesela. sonra aldık o bombaları atanların adını, hava alanlarına yazdık. saygıyla andık. ben anmadım.

eğer bir gün çocuğum olursa kendi çok ısrar etmeyeceği sürece 23 nisan törenlerine katılmasına izin vermek istemiyorum. törende giysin diye zorla aldıracakları koftiden kıyafete para vermek de istemiyorum. radyoda çıksa “aman çocuğumun gerizekalı bir müzik zevki olmasın” diyerek değiştireceğim tarzda bir müzikle dansetmesini de istemiyorum. beni pintilikle suçlamaması için o kostüme vereceğim parayla gidip yaşıtı ve ihtiyacı olan bir çocuğa bir kıyafet almayı teklif edeceğim mesela ben benimkine. "bayram günü beni eve tıktın” diye zalimlikle suçlamaması için de onu o gün elimden geldiği kadar eğlendireceğim. büyük ihtimalle bunu yapmadan önce okuldaki tören mesaimi atlatmam gerekecek ama beklesin o kadar. bayram diye teyakkuza geçecek halimiz de yok. abartmamayı öğrensin. bunun, gelişimine shakira’nın vakavaka’sından daha çok katkısı olacağını biliyorum.


ayrıca bayram dediğin 1 mayıs’tır. canı çok bayram çektiyse gideriz taksim’e. hiçbir işe yaramasa yürürüz falan, spor olur.
(solcuların yürüme merakı  )

hadi çav bella!

2 yorum :

  1. Yazının başına orak çekiç koyan ellerinden öperim. Ama öyle öpüp başıma koyarak değil tabii, centilmen bir erkek gibi :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. el öpmek karın doyurmuyor efenim :) yakında böyle şeyler yüzünden hakkımızda soruşturma falan açılabilir. artık sigara falan getirirsin.

      Sil

Yorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...