30 Nisan 2015

☭ fmo:11 ve yatacak yeri olmayasıcalar

➳ öncesi ve sonrası burada

11. en sevdiğim sinema salonu: emek sineması ve pera sineması
bakın bu soldaki 1924 yılının emek sineması sağdaki ise 2000lerin. tıklayıp kocaman haline de bakabilirsiniz. ya da şu linke bi tıklayıp emek sinemasının tarihini izleyebilirsiniz. 


ve bu alttaki de emek sinemasının şu andaki hali. peki sinema nerede? sinema yok çünkü insanların ağzına tazyikli suları sıka sıka, emek sineması çalışanı, ekose ceketli janti abileri işinden gücünden ede ede bu korkunç devasa binayı yaptılar. o da sinemayı yedi. hatta sadece sinemayı değil, yan cephesinin olduğu sokağın yarısını da yedi. inanılır gibi değil ama öyle. eskiden 'yeşilçam sokağı' denen yere şu an ancak 'yeşilçam geçidi' diyebiliriz. daracık, kapkaranlık ve öyle ürkütücü ki. 

fotoğraftan pek anlaşılmıyor. ama bu koca kütlenin ne kadar rahatsız edici olduğunu anlamak için önünden bi' geçmek lazım. caddeye karabasan gibi çökmüş durumda. insanın kafasını kaldırası gelmiyor bakmak için. o kadar çirkin. 

karşısında da saray muhallebicisi var. ama sakın "aa gelmişken buraya uğramamak olmaz" diyerek girmeyin oraya. oranın sahibi de bu soldaki çünkü. 

fotoğrafı arakladığım sitenin haberine göre bay başkan sahibi olduğu muhallebicide çalışan 14 işçiyi tazminat vermeden işten çıkarmış. sebep olarak da "iyi çalışmıyolardı yeaa" demiş. sonra işçi kardeşler dava açmış. umarım kazanırlar. keşke donuna kadar her şeyini alabilecekleri bi' dünya mümkün olsaydı. istanbul'u karış karış sattı adam. yatacak yeri yok. varsa da olmasın! emek sineması yıkılırken hehheheh diye ellerini ovuşturan o koca başlardan biri de bu çünkü. diğer koca başları da hatırlamak için de artiz abili fotoğrafa bi tıklayın.
vimeo linki var içinde. 


neyse, daha fazla sinirlenmeden ikinci sinemama geçeyim ben. 

emek yoksa pera var diyebiliyorum şimdilik. ama evet, şimdilik. yakında onun ve beyoğlu sinemasının da olduğu, halep pasajı ve binasını da yıkar bunlar. girişi şu alttaki gibi. 


bu da fuayeye inen merdivenler. 


içinin fotoğrafını bulamadım hiç. dünyanın en küçük sinema salonu olabilir. en fazla elli koltuk falan vardır diye düşünüyorum. küçücük bir salon. belki kötü bir ses ve görüntü sistemi kullanıyor hâla ve öyle gıcır gıcır koltukları da yok. ama hep bağımsız filmler gösteren kendi halinde bir yer. adı güzel kendi güzel pera sineması.

umarım hiç yıkılmaz ve hep öyle küçücük, fıçıcık haliyle ayakta kalmayı başarır. 

dokunmayın lan sinemalarımıza!


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...